Bir bijuteri konsepti olarak Şirin şeyler dükkanı

kizlara-yonelik-marketAsyada Çinli kızların ufak, küçük şirin şeylerden hoşlandığını bilmeyen herhalde yoktur. İşte bunu avantaja çevirmek isteyen bazı girişimciler Türkiyede ‘bir milyoncu’ benzeri bir yapıyı Çin ‘de oluşturmuşlar ve bu oluşumdan para kazanmaya devam ediyorlar.

Aslında Çin için çok da eski olmayan bu oluşumun uygun yer seçilmesi halinde sahiplerine makul düzeyde kazandırabileceğini tahmin ediyorum.

Hedef kitleniz 14-24 arası genç kızlar

Bu tür marketlere Çince de Jingpindian deniyor. Çünkü bu tür dükkanların içerisindeki ürünlerin hepsi sadece 14-24 yaş arası kızlara hitap ediyor. Türkiyedeki ‘bir milyoncu’ larda (süpürge, dolap kilidi, kalem gibi) birbiri ile alakasız yanyana satılan ürünlerin ve belli bir müşteri hedef kitlesi olmayan stratejinin aksine bu ufak dükkanlarda sadece 14-24 yaş arası genç kızların ilgisini çekecek ürünler satılıyor. Bunlar genelde diğer dükkanlarda satılmayan şeyler oluyor. Mesela kalem satmak istiyorsanız bu kalem normal değil daha değişik, sevimli dükkanınızın konseptine uygun birşey olmalı. Bu yaştaki genç kızların arkadaşlarından farklı olmak istediklerini unutmayın, buna göre sattığınız ürünler de farklı olmalı ve müşteriyi sürekli dükkanınıza çekebilmeli.

Dükkanınızda her üründen çok az sayıda olmalı

Dükkanınızda ürünlerin her birinden en fazla 2 tane olmalı, hatta eğer ürün durumunu sürekli kontrol edebiliyorsanız her birinden 1’er tane sergilemelisiniz. Böylece müşteriniz ‘hoşlandığı ürünün başka birine satılması ihtimali’ ni göz önünde bulundurup daha kısa sürede karar verecektir.

Dükkanınızın tasarımı hedef kitlenize uygun olmalı

cin-macerasi-market2Dükkanınızın tasarımı en önemli noktalardan biri. Çinde bu yapıda hizmet veren birçok mağaza kutu tasarımı ile hizmet veriyor. Buna göre mağaza duvarları birçok küçük bölme olacak şekilde dekore ediliyor ve ışıklandırılıyor. Ürünlerin bu şekilde sergilenmesi müşterinizin ilgisini daha da arttıracak ve dükkanınızda daha fazla vakit geçirme isteği uyandıracaktır.

Pahalı ürünler satmaktan kaçının

Müşterilerinizin büyük bir bölümü ne yazık ki hala çalışmıyor ve birçoğu öğrenci. Dolayısı pahalı fiyata sattığınız ürünü beğenseler bile alamayabilirler. Bu yüzden sattığınız ürünler küçük ve olabildiğince ucuz olmalı. Böylece onları sürekli dükkanınıza çekebilir ve birşeyler almasını sağlayabilirsiniz.

Asla konsept dışına çıkmayın

Müşteri kitlenizin kimler olduğunu asla unutmayın. Sırf kar edebileceğinizi düşündüğünüz için dükkanınızda kulak temizleme çubuğu, pil, sahte para dedektörü anahtarlık gibi şeyler satmaya kalkışmayın. Ne tür şeyler satılabileceği konusunda fikir verme açısından internette Hello Kitty temalı ürünleri inceleyebilir yada aşağıdaki resimlere gözatabilirsiniz.

Satabileceklerinizden bazıları: Genç kızların ilgisini çekebilecek rekte ve türde tasarlanmış her türlü kalemler, cep telefonu askıları, cep telefonu kılıfları, takılar, ufak makyaj malzemeleri, ufak çantalar, biblolar, süs eşyaları, etiketler, tüy yada deri kaplamalı defterler, anahtarlıklar.

cin-macerasi-market

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir