Asya’nın en yüksek 10 gökdeleni

ShanghaiTower_Tallest-Buildings-in-Asiaİnsanoğlu bu dünyada var olmaya başladığından beri devasa yapılar yapma uğraşı içerisinde. Çin seddi, Mısır piramidleri, İskenderiye feneri ve daha belki de biz adını bile öğrenmeden yok olup giden niceleri daha insanoğlunun bu ihtişam arzusu sayesinde ortaya çıktı. Ve gün geçtikçe de çıkmaya devam ediyor. Artık antik çağlarda değiliz ancak 90’larda inşa teknolojisinin gelişmesi ile birlikte Çin, Hindistan, Arabistan ve Malezya neredeyse sessiz bir yarışa girmiş durumda. İşte o yarışın sonunda ortaya çıkan sonuçlar.

Asya’nın en yüksek 10 gökdeleni;

1. Burj Khalifa (Dubai)

Burj-Khalifa-Tallest-Buildings-in-Asia

Birleşik Arap Emirliklerine bağlı Dubai’de bulunan Burj Khalifa gökdeleni Burj Dubai ismi ile de biliniyor. 818 metre’lik yüksekliği ile dünyanın en yüksek binası ünvanını elinde tutuyor. Burj Dubai’nin 163 katı bulunuyor. 95 km uzaklıktan bile görülebiliyor. Binayı daha detaylı görmek isteyenler Tom Cruise’ın başrölünü oynadığı Görevimiz Tehlike 4 – Hayalet Protokol filmini izleyebilirler.

2. Shanghai Tower (Çin)

ShanghaiTower_Tallest-Buildings-in-Asia

Shanghai Tower Çin’in en yüksek binası olması özelliğini taşıyor. Gökdelenin tasarımı Gensler adında bir Amerikalı inşaat&mimarlık firması’nın baş mimarı olan Marshall Strabala’ya ait. Bina 2008 yılında yapılmaya başlanmış. Bina son teknoloji kullanarak doğal afetlere en dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış.

Bina 128 kattan oluşuyor ve toplam yüksekliği 632 metre. Gökdelen günlük 16.000 insanı misafir etmeyi hedefliyor. Buarada 84 ile 110.ncu katlar arasında Four Seasons Hotel’e ait 320 oda bulunuyor. Bu dünyanın en yüksek oteli olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda saatte 72km ile dünyanın en hızlı asansörü de bu binada bulunuyor.

Birkaç kafadarın Shanghai Tower’ın tepesine tırmandıkları video

3. Abraj Al Bait (Suudi Arabistan)

Abraj-Al-Bait_Tallest-Buildings-in-Asia

Bu gökdelen aynı zamanda Mekke Royal Oteli Saat Kulesi olarak da biliniyor. Bina hükümet tarafından yaptırılmış ve 10.000 insanı ağırlayacak kapasitede. Gökdelen 120 katı, 595 metre yüksekliği ve aynı zamanda bir saat kulesi olması özelliği ile dünyanın en yüksek saat kulesi olması özelliğini taşıyor.

4. Taipei 101 (Tayvan)

Taipei-101_Tallest-Buildings-in-Asia

Taipei 101 belki de Asya’nın en meşhur gökdeleni. Bölgede aynı zamanda Tayvan Dünya Finans Merkezi olarak da biliniyor. Bina tasarlanırken geleneksel Çin mimarisinden ilham alınmış. 101 katı bulunuyor ve 508 metre yükseklikte. Saatte 216 km ile esen tayfun rüzgarlarına ve en güçlü depremlere dayanacak şekilde tasarlanmış. Buarada 89 ve 91.nci katlarda bir seyir terası bulunuyor. Olu da o taraflara gitme fırsatınız olursa Tayvan’ı yukarıdan seyretmeden dönmeyin derim.

5. Shanghai World Financial Center (Çin)

447-0269

Şekli gazoz kapağı açma aletine benzeyen Shanghai World Financial Center da Shanghai Tower’ın yanında Shanghai’ın Putong bölgesinde yer alıyor. 492 metrelik bu gökdelen 101 kattan oluşuyor. İçerisinde birçok ofis, otel, konferans salonları, seyir terasları, alışveriş merkezleri bulunuyor. Gökdelen geçmişte Asya & Avustralya ödüllerinde En iyi en yüksek gökdelen ünvanına layık görülmüştü.

İlginç bir bilgi;
Shanghai’da yaşarken Çinli arkadaşım bu bina hakkında ilginç birşey söylemişti. Bu bina ilk olarak tepesinde dikdörtgen şeklindeki delik yerine daire şeklinde delik olacak şekilde tasarlanmış ve ilk tanıtımında “Ay Kapısı” olarak gayet de güzel bir isimle lanse edilmiş. Ancak bu tasarım beklenilenin aksine oldukça kötü tepkiler almış çünkü daire şekli Çin’lilerin geçmişteki savaşlardan dolayı pek de iyi anlaşamadığı Japon bayrağındaki simgenin aynısı. Tepkiler üzerine tasarım daire şeklinden dikdörtgen şekline revize edilmiş.

 

6. International Commerce Centre (Hong Kong)

International-Commerce-Centre

Bir Amerikan firması tarafından tasarlanan bu gökdelen 118 kattan oluşuyor. 484 metre yükseklikteki International Commerce Centre’ın en önemli özelliği 118.ci katında dünyanın en yüksek yüzme havuzunu barındırıyor olması. Binanın 102-118 katları arasında bir de Ritz-Carlton Hotel’i bulunuyor.

7. Petronas Twin Tower (Malezya)

Petronas-Twin-Towers-Malaysia

Dünyanın en yüksek ikiz kuleleri olan Petronas Twin Tower Kuala Lumpur, Malezya’da bulunuyor. Her kulede 88 kat bulunuyor ve gökdelenin toplak yüksekliği 452 metreyi buluyor. Petronas Twin Tower’daki her iki kulenin de 41 ve 42.ci katında dünyanın en yüksek 2 katlı köprüsü yer alıyor.

8. Zifeng Tower (Çin)

Zifeng-Tower-Tallest-Buildings-in-Asia

Nanjing’de yer alan Zifeng Towe 2005 yılında inşa edilmeye başlanmış ve 2010 yılında hizmete açılmış. 89 katlı Zifeng Tower’ın yüksekliği 450 metreyi buluyor. Ki bu yüksekliğin gökdelenin yapımının tamamlandığı 2010 yılında oldukça önemli bir rektor olduğunu da söylemek lazım. Zifeng Tower aralarında dünyanın en yüksek gökdeleni Burj Khalifa’ı tasarlayan firmanın da bulunduğu çoklu bir ekip tarafından tasarlanmış.

9. Kingkey 100 (Çin)

Kingkey-100-Tallest-Buildings-in-Asia

KK100 ve Kingkey finans merkezi ismi ile de bilinen Kingkey 100 gökdeleni Shenzhen, Guangdong’da bulunuyor. Yapımına 2007 yılında başlanan bina 2011 yılında tamamlanmış. Kingkey 100 gökdeleni 442 metre yüksekliği 100 kat sayısı ile anakara Çin’deki 4.cü en yüksek gökdelen olma özelliğini taşıyor.

10. Guangzhou International Finance Center (Çin)

Guangzhou-International-Finance-Center

 

Yapımına 2005 yılında başlanan Guangzhou International Finance Center 2010 yılında tamamlanarak hizmete açılmış. Bina 103 kattan oluşuyor ve toplam yüksekliği olan 439 metre ile Asya’nın en yüksek 10ncu gökdeleni ünvanını taşıyor. Gökdelenin içerisinde bir çok otel, konferans salonu, ofisler ve yine gökdelenlerin vazgeçilmezi seyir terası bulunuyor.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir